ÇUKUR
Advert
Advert
ÇUKUR
Abdullah ÜNALAN

ÇUKUR

Bu içerik 623 kez okundu.
Advert

Alimler, 'Yaptığın iyiliğin karşılığını takdir edemeyen kişinin şerrinden sakın' demişler. Zira ounun fıtratı bozuktur ve iyiliğin ne olduğunu anlayamayacak, göremeyecek kadar karaktersizdir. Bu nedenle şair, 
'Karakter sahibi insana iyilik yaptığın zaman onu kendine bağlarsın;
Karaktersiz insana iyilik yaptığında onu azgınlaştırırsın' demiş. 
Karaktersiz, bozuk karakterinden ve çirkefleşmiş duygularından iyilik yapanı kendisine mahkum sanır. Şerrinden korunmak için suskunluğunu korkaklık zanneder ve daha da azar.
Ünlü alim Ebu Amr b. Ala, 'Onurlu insana ihanetten, alçak insana iyilik yapmaktan, akıllı insanı rahatsız etmekten, aptala merhametten, (ibadetsiz) fasıkla diyalog kurmaktan sakının!' demektedir.
Karaktersizde hiçbir kutsal ve insanî değer yoktur. Olmamasına rağmen çıkarı sözkonusu olduğunda karşısındakinin değerlerini kendi çıkarları için istismar eder ve sonuna kadar kullanır. Yalan söylemeyi, iftira atmayı, aldatmayı, dolandırmayı; kısacası sahip olmadığı halde bütün imanî, insanî ve ahlakî değerleri çıkarı uğruna karşı tarafa saldırı için kullanır ve kendisini zaferden çıkmış gibi görür. Karaktersiz haya, edeb, terbiye, saygı, sevgi gibi bütün insanî değerlerden yoksun olduklarından her şeyi söylemeyi ve yapmayı mübah sayar, doğal hak görürler. Derin bir çukurun dibine düştüklerinin farkında olmadıkları gibi kendisi gibi olmayanları o çukurda sanırlar. Dolayısıyla 'çukur'a dönüştükleri halde, yalan ve iftiralarla saldırarak karşısındakileri kendi seviyesizliklerine çekmeye çalışır, taşıdıkları bütün çirkin ve iğrenç karaktersizliklerini bir anda karşısındakine yapıştırmaktan çekinmezler.
'Çamur at izi kalır' düşüncesiyle, üç-beş kuruş için onurlu insanlara akıl almaz iftiralarla şantaj yapmaktan ve gündeme gelmekten çekinmezler. Şahsiyet ve kişiliklerine düşkün olanlar da, 'necasete bulaşmamak' için önlerine bir kemik attıklarında, kuyruklarını ayakları arasına sıkıştırarak çekip gitmekten utanmazlar. 
Hz. Peygamber (s) bu tipleri 'Kişi utanmadıktan sonra her şeyi yapması normaldir' şeklinde bizlere tanıtır.
Böyle seviyesizlerle karşılaşanlar sabretmeli ve onları Allah'ın kahır ve azabına havale etmelidirler. Zira Allah küfre ve kâfirlere tolerans tanısa da, zalim, yalancı, iftiracı ve sahtekârlara tolerans tanımaz. Çekirge misali bir uçar, iki uçar, üçüncüsünde, 'Rabbin haksızlık edenleri (birey ve toplumları) yakaladığında, O'nun yakalayışı şiddetlidir! Şüphesiz O'nun yakalaması pek elem vericidir, pek çetindir!' (11/102) kahrıyla karşılaşırlar. '(Yalan söyleyerek, iftira atarak...) haksızlık edenler, hangi sonuçla karşılaşacaklarını yakında bileceklerdir!' (26/227)
Bu karaktersizlerin yalan ve iftiralarına maruz kalanlar Allah'ın, o karaktersizlere vuracağı tokadı görmek için sabretsinler..
Ben öyle yapıyorum..

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX