Sulama Amaçlı Kullanılan Suların Analizleri Yapılıyor.
Advert
Advert

Sulama Amaçlı Kullanılan Suların Analizleri Yapılıyor.

Sulama Amaçlı Kullanılan Suların Analizleri Yapılıyor.
Bu içerik 186 kez okundu.
Advert

Siirt İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce “Tarımsal Kaynaklı Nitrat Kirliliğine Karşı Suların Korunması Yönetmeliği” kapsamında sulama amaçlı kullanılan suların analizleri yapılmaktadır.

 

Sulama Amaçlı Kullanılan Suların analizi amacıyla Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından İl Müdürlüğüne 150 bin tl tutarında alet-ekipman gönderdi. Gönderilen cihazlar arasında Multimetre cihazı, spektrofometre, termo-reaktör cihazları ve sarf malzemeleri bulunmaktadır.

 

Siirt İl sınırları içerisinde önceden belirlenen 16 yerüstü su kaynağından her ay, 1 tane de yeraltı su kaynağından 3 ayda bir olmak üzere düzenli olarak su numunesi alınarak analiz yapılmaktadır. Belirlenen noktalardaki suyun; sıcaklık, pH, suda çözünmüş oksijen (ORP), elektrik iletkenliği ve klorofil-a parametreleri Multimetre cihazı ile; nitrat, orta fosfat, toplam fosfor ve toplam azot parametreleri de spektrofometre ve termo-reaktör cihazları ile ölçülmektedir.

 

Yapılan analizler neticesinde Siirt genelinde suların tarımsal kirliliğe karşı temiz olduğu görülmektedir. Analiz çalışmaları aylık periyotlar halinde yapılmaya devam edilecektir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX