Üniversiteden "Tarım ve Hayvancılık" Atağı
Advert
Advert

Üniversiteden "Tarım ve Hayvancılık" Atağı

Üniversiteden
Bu içerik 293 kez okundu.
Advert

Tarım ve hayvancılık alanında pilot üniversite seçilen Siirt Üniversitesi (SİÜ), bu alanlarda ülkenin lokomotifi haline gelmeyi hedefliyor.
Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından "Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması Programı" kapsamında "tarım ve hayvancılık" alanında pilot üniversite seçilen SİÜ, tescilli ürünler Pervari balı ve Siirt battaniyesi başta olmak üzere kentin tarım ve hayvancılık alanındaki ürünlerinin hem kalitesini hem verimini artırmaya çalışıyor. Hem bütçe hem akademik kadro yönüyle daha fazla destek alma durumuna ulaşan SİÜ, bu avantajları değerlendirerek hem üretim sektörüne hem bilim dünyasına akademik verilerle katkıda bulunacak çalışmalar yürütüyor.
SİÜ Rektörü Prof. Dr. Murat Erman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2007'de kurulan üniversitenin veteriner fakültesi ve ziraat fakültesi tarafından tarım ve hayvancılık alanında akademik düzeyde çalışmaların sürdürüldüğünü söyledi.
Siirt, tarım ve hayvancılıkta odak nokta olacak
Kentin 15 bin ton kavlak fıstık üretimi ve 1 milyon küçükbaş hayvan yetiştiriciliği ile ülkede üçüncü il konumunda olduğunu bildiren Erman, "Yürütülecek makro düzeydeki araştırmalarla, projelerle, ilimizin tarım ve hayvancılık konusundaki dinamikleriyle sivil toplum kuruluşlarıyla meslek örgütleri ile kamu kuruluşlarıyla iş birliği yapmak suretiyle burada üreticilerimize çok önemli gelir artırıcı çalışmalar üniversitemiz tarafından yürütülecektir." dedi.Pervari balı ve Siirt battaniyesinin Türk Patent ve Marka Kurumunca tescil edildiğini anımsatan Erman, özellikle ıslahı, et, süt ve tiftik verimi artırma konusunda tiftik yetiştiriciliğiyle ilgili ivedi şekilde çalışmaları yürüteceklerini söyledi.Hem bütçe hem akademik kadro yönünden daha fazla destek alacaklarını aktaran Erman, "Bu avantajı ülkemizin hem üretim sektörüne hem de bilim dünyasının akademik birtakım verilerle desteklenmesine katkı sağlayacak katma değerleri dönüştürülmesi konusunda aralıksız çalışmalarımızı sürdüreceğiz." diye konuştu.Erman, bundan sonraki süreçte yüksek lisans, doktora ve lisans öğrencilerinin de süreç içerisine daha fazla dahil edileceğini anlattı.
Deney Hayvanları Merkezi kurulacak
Erman, 10 bin metrekare alana sahip modern bir hayvan hastanesinin yanı sıra Deney Hayvanları Merkezi ve Gıda İşleme Merkezinin de proje kapsamında olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX