Kurban Bayramı
Advert
Advert

Kurban Bayramı

Kurban Bayramı
Bu içerik 519 kez okundu.
Advert

Kuran-ı Kerim'de 9 ayette kurbandan söz edilir. Kevser Suresi'nin 2'inci ayetinde "…Rabbin için namaz kıl, kurban kes buyurulur.

Kurban mükellefiyetinin nasıl yerine getirileceği ve zamanı konusunda ise Kuran-ı Kerim'de herhangi bir buyruk yoktur. Kurban kesmenin, her ev için bir sünnet-i kifaye olduğuna dair delil Mihnefb , Sülym'in rivayet ettiği şu hadistir: "Peygamber (A.S.) ile birlikte duruyorduk. Onun şöyle dediğini işittim: "Ey insanlar... Her aile halkına her sene bir kurban düşer..."

Hadislere dayalı olarak oluşan ve gelişen İslam şartlarına göre kurban, mukim olan ve sadaka- i fitir nisabına (80.18 gr altına (Bugünkü değeri ile 8 bin TL varlığa) malik olan her erkek ve kadın müslümana vacip kılınmıştır...

Kurbanlar Bayramın birinci, ikinci ve üçüncü günlerinde kesilir. Dördüncü günü kesilmez. Kurban edilebilecek hayvanlar hadislere dayalı olarak örfen belirlenmiştir. Bunlar da koyun, keçi, sığır ve mandadan ibarettir. Bunların dişisi ve erkeği kurban edilebilir. Yalnız koyun cinsinin erkeğini, yani koçları kesmek daha faziletli kabul edilmiştir. Koyun ve keçinin bir yaşını bitirmiş olmaları gerekir. İri ve gösterişli iseler yedi sekiz aylık olanları da kesilebilir. Sığırların iki yaşını, devenin de beş yaşını bitirmesi şarttır.

Kurban kestiren, kesecek olana vekalet verir. Kesecek olan vekaleti icabet eder. Kurban, sağ tarafından kıbleye karşı yatırılır, gözü tülbentle, ön iki ayağı ile arka sol ayağı kalın bir iple bağlanır. Arka sağ ayağı serbest bırakılır, kesen tarafından, "Bismillahi Allahü Ekber" denilerek kesilir. Bıçağın keskin olması ve hayvana eziyet verilmemesi esastır. Hayvanın soluk ve yem borusu ile iki şah damarından oluşan dört uzvunun birden kesilmesi gerekir. Kurban ehline kestirilmelidir. Ehli olmayana kestirildiği zaman hayvana eziyet verilmiş olur. Kurban edilen hayvanın kanı, iç organları ortalıkta bırakılmaz. Kesimhaneler dışında yapılan kesimlerde toprak kazılarak açılan bir çukura bunlar gömülür. Kurban eti gelenek olarak üçe bölünür, biri evde, çoluk-çocuk ev halkı için ayrılır, bir kısmı fakirlere verilir, bir kısmı komşulara ve yakın akrabaya verilir.

Kurban Bayramınızı şimdiden kutlarım sayın okuyucularım.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX