TYT-AYT AREFESİNDE 15 ALTIN TAVSİYE :
Advert
Advert

TYT-AYT AREFESİNDE 15 ALTIN TAVSİYE :

TYT-AYT AREFESİNDE 15 ALTIN TAVSİYE :
Bu içerik 619 kez okundu.
Advert

Sevgili öğrencilerim merhaba.

Biliyorum çok heyecanlısınız.16 yılı aşkın bir süredir üniversite sınavlarına öğrenci hazırlayan bir eğitimci olarak bu duyguyu en az sizin kadar bende biliyorum.

Bu haftasonu cumartesi günü TYT, pazar günü ise AYT ve DİL sınavları yapılacak.

☆TYT ve AYT sınavları saat 10:00'da DİL sınavı ise 14:00'da başlayacaktır.

☆Sınava gireceğiniz binayı şu ana kadar en az bir kez görmüş olmanız gerekiyordu.Görmediyseniz de hala zamanınız var.Bu konuda öğrencilerimden yaşadığım çok acı tecrübelerim var maalesef.Mazallah sınava gireceğiniz yeri bulamadığınız taktirde ya sınavı kaçırırsınız yada son dakikada girdiğiniz için yaşayacağınız panikle sınavdaki performansınız olumsuz etkilenebilir.

☆Sınav en az iki oturumlu olduğu için sınava gireceğiniz gün doğru giriş belgesini yanınızda götürmeniz hayati önem taşıyacaktır.Tabiki fotoğraflı kimlik kartınızı unutmamalısınız.

☆Elektronik cihazlar,anahtar,takı ve aksesuar gibi hiçbir eşyayı yanınızda götürmemelisiniz.

☆Sınava gireceğiniz binaya en az 30 dakika önce gitmeniz soluk soluğa sınava girmenizi önleyeceği için heyecanınızı da minimize edeceğinden kuşkunuz olmasın.

☆☆Beslenmede bilinen birçok doğrunun yanlış olduğunu söylemek isterim.Günlük yaşamınızda tüketmediğiniz besinleri bu hafta da tüketmemeniz fizyolojik yapınıza zarar veremeyecektir.Bu konu hakkında uzmanlar tarafından farklı platformlarda farklı söylemler olsa da vücudumuzun alışık olmadığı besinleri tüketmememiz faydamıza olacaktır.

SINAV AREFESİNE YAKLAŞIRKEN 15 ALTIN TÜYO:

1- Hedefe yönelik çalışmak sizi sürekli aktif ve dinamik kılacaktır.

2- Kolaydan zora doğru gitmek size bir ritim kazandıracaktır.

3- Zamana bağlı olarak soru çözmek kontrolün sizde olmasını sağlayacaktır.

4- Farklı kaynaklardan çok fazla soru çözmek size deneyim katacağı için orjinal Ösym soruları ile karşılaştığınızda zorluk yaşamanızı önleyecektir.

5- Soruları hızlı okumak yerine anlayabileceğiniz şekilde okumak daha faydalı olacaktır.

6- Soru köklerini okurken olumsuz ifadelere dikkat etmeli ve altını muhakkak çizmelisiniz.Böylece hatalı okumanın ve anlamanın önüne geçmiş olursunuz.

7- Hiçbir bilginizin olmadığı sorularda mantık yürütmeyin.O soruları boş bırakın.Zira 4 yanlış 1 doğru cevabınızı eksiltecektir.

8- Doğru cevabı bulmakta zorlandığınız sorularda önce yanlışları bulmaya çalışın.

9-Sınava en iyi olduğunuz branşın sorularıyla başlamanız moralinizi yükseltecektir.

10- Soruyu çözerken kendi görüşünüzü bir kenara bırakıp soru metninde yer alan görüşleri ve değerlendirmeleri dikkate alın.

11- Bütün şıkları okumadan cevabı işaretlememekte fayda var.

12- Test esnasında kısa molalar verin.Molaları bölüm aralarına denk getirmeye çalışın.En ideal mola süresi bir veya iki dakikadır.

13- Hızınızı kontrol edin.Özellikle uzun cümle ve paragrafları olan sorular öğrencilerimizin hızını ayarlamasında sorun teşkil etmektedir.Bu sebeple bu tarz soruları çözerken daha temkinli davranmak gerekir.

14- Kodlama hatası ve kaydırma yapmamak için her sorudan sonra cevabı optik forma muhakkak işaretleyin.Aksi durumda sınavın sonunda topluca cevaplar optik kağıda işaretlendiğinde kaydırma dediğimiz olay gerçekleşir,bu ihtimalin de çok yüksek olduğunu söylemek gerekir.
Ayrıca sınav bittiğinde görevli öğretmenler kural gereği size ekstra süre veremeyeceği için cevaplarınızı optiğe işaretleyecek fırsatınız kalmayacaktır.

15- Sorularla inatlaşıp zaman kaybetmeyin. "Zor soru çözen değil çok soruyu doğru çözen kazanır"
Çünkü aynı alandaki tüm soruların puan değeri aynıdır.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX