Kuraklık Nedeni İle Çiftçiler Tedirgin
Advert
Advert

Kuraklık Nedeni İle Çiftçiler Tedirgin

Kuraklık Nedeni İle  Çiftçiler Tedirgin
Bu içerik 562 kez okundu.
Advert

Kurtalan'a Aralık ayında yeterli yağışın gerçekleşmemesi sulu tarım yapmayan çiftçileri endişelendiriyor. Çiftçilerin umudu ise 15 gün içerisinde yağması beklenen yağmur oldu.
Kurtalan'da iki aydır yağış miktarları düşerken, Aralık ayında ise beklenin çok altında yağış gerçekleşti. Mercimek, buğday, arpa gibi hububat eken çiftçiler, Aralık ayında yağışların geçen yıla oranla düşük olmasından dolayı tedirgin olmaya başladı. Ekilen ürünlerden az verim ihtimali ile karşı karşıya kalan çiftçileri zor bir dönem beklediği belirtildi.
 Çiftçiler, mevsimin artık kış aylarının ortasında olmalarına rağmen beklenen yağışların hala gerçekle Yağışların bu yıl kış döneminde hala beklenen düzeyde bile olmadığına vurgu yapan çiftçiler, yağışların düşmemesi ile beraber hububat eken çiftçilerin olumsuz etkilediğini söyledi. Ocak ayında da yağışların başlamaması durumunda verim düşüklüğü yaşanabileceğini belirten Kurtalanlı Çiftciler, kuraklığın sadece bu yıl değil önümüzdeki yıllarda da çok ciddi sorunlara sebep olabileceğini ifade etti.
Çiftçiler son umudunun önümüzdeki 15 gün olduğunu, 15 gün içerisinde de yağmur yağmaması halinde çiftçinin zararının çok daha büyüyeceğini söyledi.
 Son zamanlarda yağışların olmaması özellikle hububat eken çiftçilerimizde risk oluşturmaktadır. Önümüzdeki 15 gün içerisinde yağış olması gerekiyor aksi takdirde tarla bitkilerinde buğdayda ve arpada risk oranı bayağı artmakta. Çiftçilerimiz hasarı yüzde 50-60'lara varacak, hatta kuraklık tehlikesi ile karşı karşıya kalabilecektir. Ümidimiz son 15 gün içerisinde bir yağışın olması ve bitkilerin ihtiyaç duyacağı suya kavuşabilmesidir. Aksi takdirde kuraklık ile ilgili büyük riskler Kurtalanlı çiftcilerini beklemekte
Çalışmalar tüm hızıyla devam etmektedir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX